(Ürdün gezisi)

2009-06-18 19:25:00

Ürdün gezisinde uğradımız şehir'ler ve ziyarette bulunduğumuz Sahabe-i Kiram türbeleri;

·        Amman Ürdün'ün başkenti.

·        Karak mezar ilçesinde Mute savaşı'nın olduğu mekan ve mute şehitleri  H.z Cafer-i Tayyar(r.a),  H.z Zeyd bin Harise(r.a)  ve  H.z Abdullah bin Revaha(r.a) Türbeleri bulunmakta.  Aynı anda karak ehli misafir perverliği ile bilinir. Bunu  bizzat yaşadık (yol sorma nedeniyle selam verdiğimiz kişiler bizi evlerine ısrarla  davette bulundular.)

·        İrbid Ürdün'ün ikinci büyük şehri aynı zaman ( Ulum Teknoloji üniversitesi) ve (Yermuk üniversitesi) bulunmakta.. İrbid şehrine yakın köylerinde taundan şehit olan sahabelerin kabirleri bulunmakta; H.z ebu Ubeyde bin Cerrah(r.a),  H.z Muaz bin Cebel(r.a), H.z Şurahbil bin Hasene(r.a), H.z Amir bin Vakkas(r.a) ve  H.z Dırar bin Ezver (r.a)

·        Akabe (Ürdün'ün Kızıldeniz kıyısındaki liman şehridir. bir bakışta hem İsrail,hem Mısır, hem de Suudi Arabistan'ı görebiliyorsunuz.)

·        Vadi rum (Vadi Ram. Vadi Rum  Arapçada Ram) Vadi Ram Çölü, görkemli kayalıklarıyla Bedevilere ev sahipliği yapan sert coğrafyalardan biri. Seyahiler özellikle güneş batışını seyretmek için gelirler.

·        Petra Ürdün'ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir.

·        Hammamatü'l Main- Ürdün Ölüdeniz'e yakın dağların arasında daracık bir vadide bulunan üç adet sıcak su şelalesi.suyun sıcaklığı 65derecede olup kimyasal özelliklere sahiptir.

·        Ölü deniz (Lut Gölü) Ürdün ile İsrail (Batı Şeria-Filistin) arasına sıkışmış tuzlu bir göl. Hz. Lut'un kavminin, burada helak olduğu rivayet ediliyor.

123
0
0
Yorum Yaz